معرفی اساتید : استاد حجةالاسلام والمسلمین محمد حسن راستگو

کد معرفی مربیان: 84

تاریخ: پنج شنبه پنجم ارديبهشت ماه 1398

چکیده : حجة الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو (متولد ۱۳۳۲ در مشهد) روحانی و پژوهشگر فقه و اصول و تعلیم و تربیت است. ایشان مبتکر شیوه خاصی از آموزش و تفریح برای کودکان است. حجة الاسلام و المسلمین راستگو همچنین به‌عنوان کارشناس در برنامه‌های تلویزیونی حضور داشت.
فعالیت‌ها

ایشان سال‌ها مدیریت مرکز مربی کودکان در حوزه علمیه و همچنین به مدت ۳۵ سال اجرای برنامه‌های متعدد تلویزیونی برای کودکان را برعهده داشت. او پس از تحصیل علوم حوزوی تا خارج فقه و اصول به فعالیت در زمینه کلاس‌های ویژه کودکان و برپایی اردو پرداخت. راستگو در ده‌ها کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی به اجرای برنامه پرداخته‌است.
سایر فعالیت‌ها

    مدیریت تربیت مربی تدریس برنامه‌ریزی و غیره / مرکزتبلیغات اسلامی مرکز مدیریت/۱۳۵۹هجری شمسی
    عضو، کارشناس، محقق/ سازمان پژوهشی و برنامه‌ریزی کتابهای درسی/ ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۲هجری شمسی
    مدیریت مبارزه با منکرات کل کشور و مشاور فرهنگی فرماندهی کل/کمیته انقلاب اسلامی/ ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۹ هجری شمسی
    محقق، کارشناس، برنامه‌ریز، مجری و… / صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران / ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۲ هجری شمسی
    عضو بررسی کتاب کودک ونوجوانان / اداره کل ارشاد اسلامی قم / ۱۳۸۲ هجری شمسی
    همکاری با مجله تخصصی کودک یاری «شهرزاد»

حجة الاسلام والمسلمین محمد حسن راستگو در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در شهر مشهد به دنیا آمد. او در سال دوم دبیرستان به حوزه علمیه مشهد وارد و سطح را در مشهد و تتمه سطح و دروس خارج حوزه را در قم گذراند او مبتکر برنامه ویژه تعلیم و تربیت کودکان ونوجوانان به صورت کلاس، اردو، دروس کلاسیک برای مربیان پرورشی، مراکز تربیت معلم، حوزه های علمیه و صدا وسیمای جمهوری اسلامی است (برنامه های بازی با کلمات، راز دایره ها  و غیره ) تحقیقات او در زمینه های عقاید، تعلیم و تربیت، روانشناسی، اخلاق، احکام، تاریخ، قصص قرآن، قصص کودکان ونوجوانان، مشاوره و راهنمایی، تفسیر قرآن، مسائل اجتماعی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، شعر و  برنامه ریزی درسی است. در زمینه شعر هم آثاری از ایشان می توان دید. ۲ جلد کوچک آی بچه ها آی بچه ها، گرد آوری کتاب شعر و سرود (سرودهای اسلامی) با همکاری آقای سالاری از آن جمله می باشد. در زمینه  قصه هم آثار متعددی را می توان از ایشان یافت از آن جمله می توان: الیاس پیغمبر خدا، مهاجرت به حبشه، با شهامت می پرم و . . .را نام برد.

از دیگر فعالیت های ایشان :

* همکاری چند ساله با مجله کودک مسلمان در اواخر انقلاب و چاپ دهها شعر و قصه و غیره

 * مدیریت مرکز تربیت مربی  که در این مرکز فعالیت های ذیل قابل توجه است :

تدریس ۲۵ دوره تربیت مربی مقدماتی  کلاسداری ، امور اردو داری، قصه گویی، روشهای برخورد با کودکان ونوجوانان، مسابقات، دروس عمومی مبانی تعلیم و تربیت، مهارتهای تدریس برای طلاب حوزه علمیه قم و ۱۰ دوره در شعبه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و ۱۳ دوره در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد، که بیش از ۴۰۰۰ نفر از این اردوها فارغ التحصیل و دهها شاعر کودک، نویسنده کودک، برنامه ریز کودک، طراح برنامه های تلوزیونی، کارشناس و محقق تحویل جامعه اسلامی ایران داده شده است.

• کتابهای ره توشه راهیان نور در مقطع ابتدایی و راهنمایی .

• کتاب های مختلف وجزوات گوناگون و صدها مقاله و شعر و قصه و تحلیل در نشریات کودک و نوجوان و غیرآنها ثمره این مدیریت بوده است.

• ارتباط با ۱۵۰ سایت کودکان و نوجوانان و بهره گیری از تجارب دیگران مرتبط با سایت های اسلامی دراینترنت.

• سفرهای تبلیغی و تحقیقی به عربستان سعودی ، ۱۷ سفر حج و عمره و عتبات ، سوریه ، لبنان ، ترکیه ، پاکستان ، قطر ، امارت متحده عربی ، مراکش ، اسپانیا ، عراق و ….

• همکاری بااکثر نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت در برنامه ریزی بسیاری از تشکیلات فرهنگی و غیره.

• تدریس موارد زیر در دانشگاههای آزاد اسلامی قم ، دانشکده اصول دینی ، دانشکده ارشاد در قم:

• قصه گویی و نمایش خلاق  • مشاوره و راهنمایی  امور عمومی کودکان ونوجوانان  • بررسی تحلیلی قصه های قرآن و تنزیه الانبیا  • نقش ریتم و سرود در تربیت • نقش مسابقات در پیشبرد مسائل تربیتی • بررسی سیستم ها  • سخنرانیهای فراوان در نمازهای جمعه کشور (قبل از خطبه ها)، دانشگاه ها، مراکز تربیت معلم، سمینارهای کشوری و غیره  • جلسات فراوان پرسش و پاسخ تربیتی ، آموزشی ، اجتماعی

 

ارسال نظر